16 WRZ 2014

Mali strażacy
W sali edukacyjnej
W jednostce straży

16 września 2014 roku, dzieci z grupy najstarszej odwiedziły Małą Strażnicę czyli Centrum Edukacji  Bezpieczeństwa, która jest jedną z nielicznych w Polsce sal edukacyjnych dla najmłodszych otwartą w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Katowicach. Na miejscu dzieci przywitali strażacy w roli przewodników, którzy oprowadzili wycieczkę po terenie JRG i PSP Katowice. Dzieci zapoznały się ze sprzętem strażackim, z zasadami działania różnych instalacji przeciwpożarowych m.in. gaśnic, hydrantów, instalacji sygnalizacji pożaru, oświetlenia ewakuacyjnego. Do dyspozycji dzieci były także drabiny oraz mały samochód strażacki wyposażony w niezbędny sprzęt strażacki. Starszaki obejrzały także krótki film prezentujący codzienną pracę strażaków. Z bliska zobaczyły manekin strażaka, który prezentuje strój i sprzęt wykorzystywany w działaniach gaśniczych. Dzieci miały możliwość przyjrzenia się z bliska pojazdom strażackim różnego rodzaju i przeznaczenia. Ponadto mogły usiąść za kierownicą i uruchomić sygnał syreny czy obejrzeć sprzęty ratowniczo – gaśnicze wmontowane w bok wozu strażackiego. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą strażaków, edukacja z zakresu podstaw ochrony przeciwpożarowej, uczenie bezpiecznych zachowań w życiu codziennym, poznanie podstaw pierwszej pomocy.