15 CZE 2015

"Stara szkoła"
Słuchamy przewodnika
Robimy pyszne wypieki

15 czerwca 2015 roku, dzieci z grupy 4,5 i 5,6 – latków wraz z opiekunami odwiedziły Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum jest jedynym poświeconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej. Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza. Przedszkolakom najbardziej podobała się „Ballada o Bochenku Chleba”, możliwość własnoręcznego uformowania pieczywa i jego upieczenie, co uczyniło zwiedzanie bardziej atrakcyjnym i przybliżyło dzieciom pracę piekarzy. Kolejną z atrakcji była lekcja w sali szkolnej, w której wyposażenie pamiętało czasy II wojny światowej. Dzieci mogły się przekonać jak „łatwo” pisało się kiedyś rysikiem w „zeszytach” czyli na kamiennych tabliczkach. Na zakończenie wycieczki przedszkolaki mogły odpocząć w „Bacówce”, spróbować własnego wypieku i podzielić się wieloma wrażeniami. Myślą przewodnią naszej wycieczki było uczenie szacunku do chleba oraz kultywowanie związanych z nim polskich tradycji.